Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

1.Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

 

Alüminyum veya galvaniz sacdan üretilen trapez çatılar, sıcak ve soğuk iklim şartlarından etkilenmeyerek uzun yıllar kullanılabiliyorlar. Çatılarda trapez sac yalıtımı kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri oldukça sağlam yapıda olmaları ve pratik bir şekilde uygulanabiliyor olmasıdır. Buna ek olarak, trapez çatılar çatlamaz ve kırılmaz malzemelerden yapılırlar.

Kullanım yerine ve amacına göre farklı kalınlık ve formlarda üretilen trapez saclar tek başlarına ısı yalıtımı konusunda yetersiz kaldıkları için ek bir izolasyon sistemine ihtiyaç duyulur. Daha çok evlerin ve iş yerlerinin çatılarında kullanılan trapez saclar için trapez çatı izolasyonu tercih edilir. Bu yalıtım sayesinde hem çatılar daha uzun ömürlü bir hale getiriliyor hem de çatı altında bulunan insanlar yazın sıcaktan, kışın ise soğuk havalardan ciddi bir şekilde etkilenmeyip konforlu şekilde yaşayabiliyorlar.

Poliüretan Sprey Trapez çatı izolasyonunda uygulanabilecek en iyi sistemlerden biri poliüretan sprey uygulamasıdır. Bunun en önemli nedenleri ise oldukça sağlıklı ve güvenilir bir ısı yalıtım sistemi olmasıdır. Yalıtım sistemi uygulaması olmadan kullanılan trapez çatılarda birtakım sorunlar meydana gelebilir. Bunların arasında sac terlemesi ve yoğuşmadan kaynaklı olarak damla oluşması vardır. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için verimlilik ve başarı baz alındığında en iyi yöntem olan poliüretan sprey trapez çatı izolasyonu kullanılmalıdır.

 

Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu
Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

2.Trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey kullanımının avantajları nelerdir?

 

Poliüretan sprey trapez çatı izolasyonu  uygulaması, trapez çatılarda diğer izolasyon sistemleri ile karşılaştırıldığında oldukça fazla avantaj sağlar. Öncelikle, uygulandıktan sonra çatıda temiz ve hoş bir görüntü oluşturduğu için görüntü kirliliğine neden olmaz. Uygulama ek yeri bulunmaz ve herhangi bir bakteri veya böcek barındırmaz. Poliüretan sprey uygulamasından sonra istenildiği takdirde üzeri farklı renklere boyanabilir.

İş yerlerinde ve evlerin çatılarında genellikle trapez çatı izolasyonunun tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri çatının ömrünün uzun olmasını sağlamaktır. Bu izolasyon sistemi çatının dayanıklı bir hale gelmesini sağladığından dolayı trapez çatılar ekonomik bir şekilde çok daha uzun ömürlü olurlar. Bu çatıların mantolanması sırasında kullanılan poliüretan sprey ise çatıların çok daha sağlam olmasını sağlar. Buna ek olarak, kullanılan sprey sayesinde trapez sacda kış aylarında oluşabilecek terlemeyi ve damlamanın önüne geçilir.

Poliüretan sprey kullanımı, çatı saçak noktalarındaki hava boşluklarını doldurur. Bu sayede binalarda ve iş yerlerinde oluşabilecek ısı kaybının önüne geçerek tasarruf sağlar. Uygulanan köpük, çatı izolasyon aşamasında ulaşılması zor olan bölgelere de nüfuz ettiğinden dolayı oldukça etkilidir.

Poliüretan Sprey Trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey kullanımının diğer avantajlarından bahsetmek gerekirse, trapez saclarda büyük oranda ses yalıtımı sağladığını söyleyebiliriz. Bu izolasyon sistemi sayesinde kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan koruma sağlanır. Metal yüzeylerin paslanmasını ve çürümesini de engeller. Bu sayede yapının ömrünü de uzatmış olur. Poliüretan spreyin uygulama hızı yüksektir (3cm/500-600 m² /Gün). Trapez sac üzerine püskürtme yöntemiyle uygulanan köpük sprey kısa sürede kurur.

Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu
Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

3.Trapez çatı izolasyonunda poliüretan spreyin uygulama alanları nelerdir?

 

Trapez çatılar çeşitli binalarda ve tesislerde kullanılır. Bu tür çatıya sahip olan yerlerde çatı izolasyonu için en çok tercih edilen uygulama poliüretan sprey uygulamasıdır. Bu tür uygulama alanlarından bazıları besi çiftlikleri, endüstriyel tesisler ve süt sağım tesisleridir.

İlk olarak besi çiftliklerinden bahsetmek gerekirse, poliüretan sprey kullanılarak yapılan trapez çatı izolasyonu hayvanlar için de önem teşkil eder. Bunun nedeni ise hayvanların sıcak havalarda bunalması ve soğuk havalarda üşümeleri onların verimliliğinde düşüşe neden olur. Bu neden dolayısıyla besi çiftlik sahipleri, diğer tüm hayvan çiftliklerinde uygulanması gereken poliüretan sprey izolasyon uygulamasını kullanırlar. Bu sayede çiftliklerde bulunması gereken uygun sıcaklık ve nem seviyesi sağlanarak hayvanlardan yüksek verim alınabilir.

Diğer bir uygulama alanı olan endüstriyel tesislerde ise en önemli gider enerjidir. Bu nedenle, enerji tasarrufu sağlamanın başlıca yolu izolasyon olduğundan dolayı trapez çatılara uygulanan poliüretan sprey oldukça önemlidir. Bu izolasyon uygulaması sayesinde sıcak-soğuk dengesi korunur ve aynı zamanda yazın sıcak havadan, kışınsa soğuk havadan etkilenilmemiş olunur. Bu sayede yüksek oranda enerji maliyet tasarrufu sağlanır.

Son olarak süt sağım tesislerinde en önemli unsurlardan biri olan hijyen konusu trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey uygulaması ile sağlanabilir. Bunun nedeni ise süt sağım tesislerinde bakteri oranının yüksek olabilmesi ve sprey kullanımı sonucunda bu bakterilerin sıfıra indirilebilmesidir.


Fiyat teklifi almak soru ve görüşlerinizi bildirmek için lütfen bizimle iletişime geçin.
Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek için buraya tıklayınız.