2.Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan enjeksiyon kimyasalları veya reçineleri kullanılarak su yalıtımı ve güçlendirme uygulamaları yapılan yerlerin başında genellikle tünel, baraj, otopark , asansör boşlukları ve yer altı projeleridir. Betonda oluşan boşlukları , çatlakları gibi problemli bölgelerde negatif yönden gelen suyun durdurulmasında kullanılan en etkili ve garantili uygulama sistemidir. Poliüretan reçine veya kimyasalları kullanılacak uygulamaya göre değişkenlik göstermektedir. Uygulamada poliüretan enjeksiyon reçinesi beton içerisine, kılcal boşluklar veya çatlaklarda reaksiyona geçerek sorunlu bölgede su sızıntısını önleyerek su yalıtımı sağlar. Farklı ürün grupları, çeşitleri olan reçineler sorunlu bölgede uygulama yapılacak alana ve su sızıntısı oranına karşı değişkenlik göstermektedir. Poliüretan enjeksiyon ile su yalıtımı uygulaması küçük veya büyük bir çok yapıya uygulanmaktadır. Tüneller, körü geçişleri, teraslar, asansör kuyuları, havuzlar, otoparklar, bina bodrum katları ve daha bir çok alanda uygulanmakta olan poliüretan enjeksiyon fiyatları, uygulama bölgesinde kullanılan malzemeye, kullanılacak yönteme ve makine büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Büyük tünellerde sızdırmanın bertaraf edilebilmesi için en ideal yöntem olarak söylenebilir. Teras su yalıtımı ve havuz yalıtımı için de etkili bir yöntemdir. Sızdırma yapan ve ilerde sızdırma yapmaya meyilli alanları kapatarak su geçişini tamamen önler. Bina bodrum katlarında ve su depolarında da su sızıntısının nereden geldiği anlaşılmamaktadır. Bu nedenle enjeksiyon ile su yalıtımı yöntemini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Poliüretan Enjeksiyon

Su izolasyon köpüklerinden bir tanesi olan poliüretan enjeksiyon, su ile temasa girdiğinde hızlı bir şekilde temasa geçmektedir. Pek çok alanda tercih sebebi olan poliüretan enjeksiyonun bünyesinde birçok avantaj bulunmaktadır. Poliüretan enjeksiyon nedir sorusu bağlamında verilebilecek cevap, poliüretan enjeksiyonun su yalıtım ve izolasyonlarında kullanılan bir poliüretan madde olduğudur. Peki ama poliüretan nedir?

Poliüretan Enjeksiyon Nedir
Poliüretan Enjeksiyon Nedir

Poliüretan Ne Demek

Poliüretan ne demek, birçok kişi tarafından sorulan bir sorudur. Poliüretan enjeksiyonun tam olarak ne olduğu ve hangi alanlarda kullanıldığını anlayabilmek adına poliüretanın ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden meydana gelen poliüretanın bir polimer olduğunu ifade etmek mümkündür.

Isı, su ve ses yalıtımı konusunda oldukça başarılı olan poliüretanın bu avantajlarından ötürü birçok alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Poliüretan kullanım alanları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Isı ve ses yalıtımı
 • Otomotiv sektörü
 • Mobilya
 • Çatlak ve boşlukların doldurulması
 • Hayvan çiftlikleri ısı yalıtımı
 • Çatı ısı yalıtımları

Bu ve bunun gibi pek çok alanda kullanılan poliüretanın ön planda bulunan bir köpük türü olduğu bilinmektedir.

Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Negatif alanlardan gelen su izolasyonunun sağlanması, su yalıtımı, beton ve duvarlardaki su sızıntılarının önlenmesi amaçlarıyla kullanılan poliüretan enjeksiyon, suyla temasa geçtiği anda hızlı bir şekilde reaksiyon vermektedir. Poliüretan bir madde olan poliüretan enjeksiyonun pek çok alanda kullanıldığını ifade etmek gerekmektedir.

Poliüretan nedir sorusu bağlamında bu malzemenin bir tür su izolasyon köpüğü olduğunu ifade etmek gerekmektedir. İki farklı türe sahiptir. Sıvı halde olan poliüretan enjeksiyonları, çatlakların doldurulması amacıyla kullanılmaktadır. Öte yandan daha yoğun bir halde bulunan enjeksiyon ise dilatasyon ve bunun gibi boşlukların doldurulması için tercih sebebi olmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon Malzemesi

İki bileşenli ve tek bileşenli çeşitlerle üretilen poliüretan enjeksiyonun bir çeşit poliüretan malzemesi olduğunu söyleyebiliriz. Su sızıntılarının önlenmesi, su yalıtımı vb. alanlarda kullanılan poliüretan enjeksiyonun oldukça fazla avantaja sahip olduğu ve bu avantajlarından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edildiği görülmektedir.

 

Poliüretan malzemesi olarak genel olarak prepolimer olduğunu ifade etmek mümkündür. Sahip olduğu özelliklerden ötürü su yalıtımında başarılı sonuçlara ulaşılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Poliüretan Enjeksiyon Nasıl Uygulanır

Firmamız tarafından su yalıtımının en iyi şekilde tamamlanması için kullanmış olduğumuz poliüretan enjeksiyon dolgulu malzemeler, su sızıntısının öncelikle kameralı yüzey görüntüleme cihazlarımızla su çatlaklarının ya da sızıntılarının kaynağını belirlemekle başlar.

Hemen arkasından belirlenen kaynağa poliüretan malzemeler enjekte edilmesi süreci alanında uzman personellerimizce başlatılarak böylelikle su yalıtımında da ustalıkla kullandığımız profesyonel ve teknik bir yalıtım ortaya konulur. Bu da kaliteden kesinlikle ödün vermeyen bir yaklaşımla tamamen kaliteli bir hizmetin her aşamada kullanılmasını sağlayan özelliği oluşturur.

Tümüyle dikkat çeken bu izolasyon safhamızdan da açık ve net olarak anlaşılacağı üzere kaliteli hizmet anlayışımızdan bir an dahi ödün vermeden alanında uzmanlaşmış personellerimizle birlikte üst düzey hizmet garantisine dayanan poliüretan enjeksiyon sistemleri uygulaması yalıtım izolasyon çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Poliüretan enjeksiyon su ile reaksiyona girerek poliüretan köpük oluşturur.  Oluşan poliüretan köpük, suyun geldiği alanda şişerek, suyun sızmasını engeller. Beton ve çatlak alanların takribi eşit oranda ortalama 30 cm aralıklarla betona 45 derece eğik olarak paker dübellerin takılması için delikler açılır. Açılan dübel delikleri hava basılarak içersinde olan mevcut olan tozdan arındırılır ve sonrasında çelik paker dübeller çakılarak sızdırmazlık contaları içerde sıkışacak oranda civata başından sıkılır,  sonrasında enjeksiyon yapılmak üzere basınçlı şekilde Poliüretan Enejekte edilir. Enjekte edilen Poliüretan diğer dübel deliklerinden gelene kadar gönderimine devam edilir. Enjekte edilen poliüretan ın reaksiyona başlama süresi su ile temas ettikten sonra 30 sn dir. Enjekte edilen poliüretan ın şişme süresi işe 60 sn dir. Betonlardan sızan su, poliüretan enjeksiyon hammaddesi ile temas ettiği anda kendi hacminin 30-40 katı şişerek suyu dışarı atar ve bütün su kaçıran kılcal damarları kalıcı olarak tıkar.

Fiyatlandırma

Poliüretan enjeksiyon fiyatları uygulanacak şantiyenin koşullarına göre kullanılacak ortalama sarfiyata göre ciddi değişkenlik göstere bilmektedir. Uygulama alanın görülmesi yerinde keşfedilmesi , doğru malzeme seçiminin yapılması için teknik ekibimizden destek alabilirsiniz. Poliüretan enjeksiyon uygulamasını tüm yapılarda su kaçak ve sızıntının önlemesinde suyun geldiği yönden müdahele edilmeyecek durumda olan tüm beton ve yapılarda sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. En iyi fiyatı almak için mutlaka zemin keşif yapılması gerekmektedir. Fiyat teklifi almak soru ve görüşlerinizi belirtmek için hemen bizimle iletişime geçin.

 

Poliüretan Su Yalıtımı

Poliüretan su yalıtımı, beton ve duvar içerisindeki çatlak alanların doldurulması ile birlikte bu alanlardaki su sızmalarını önlemektedir. Bu konuda oldukça başarılı olduğu için birçok alanda poliüretan enjeksiyonunun tercih edildiği görülmektedir. Asansör kuyusu, metro tünelleri, bodrum katları vb. alanlarda ters yönden gelen suların durdurulması amacıyla bu alanlarda poliüretan enjeksiyonun kullanıldığı bilinmektedir.

Homojen ve yavaş bir şekilde şişen bu ürün, suyun geldiği alanların tamamen doldurulmasını olanaklı hale getirmektedir. Aynı zamanda sıkı bir yapıya sahip olduğu için köpüğe su gelmesini de profesyonel bir şekilde önlemektedir.

Poliüretan Enjeksiyon
Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Nasıl Uygulanır?

Poliüretan enjeksiyonun uygulaması ile ilgili birkaç alt başlık karşımıza çıkmaktadır. Poliüretan nasıl uygulanır sorusu bağlamında genel olarak aşağıdaki başlıklar üzerinden açıklama yapılması makul olacaktır:

Soğuk Derzlerde Enjeksiyon Su Yalıtım Uygulaması

Uygulamanın kapsamında giren çatlaklar; statik ve dinamik çatlaklar, kuru ve ıslak çatlaklar, taşıyıcı yapıda bulunan çatlaklar ve taşıyıcı yapıda bulunmayan çatlaklar, sıvılardaki kılcal çatlaklar şeklinde sıralanabilmektedir. Farklı zamanlarda uygulanmış beton yüzeyleri arasında oluşan soğuk derzlerden su gelebilmekte, bu ise çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu alanların doldurulmasında kullanılan poliüretan enjeksiyonun başarılı sonuçlara ulaştığı görülmektedir.

Islak Su Akan Çatlaklarda Enjeksiyon Su Yalıtım Uygulaması

Su sızıntısı olan ya da ıslak çatlaklar ile soğuk derzlerin su yalıtımının yapılabilmesi için poliüretan enjeksiyon kullanılmaktadır. Çatlakların içerisine dübel aracılığıyla preslenen ürün, su ile temasa geçtiğinde şişmekte ve yalıtım konusunda başarılı sonuçlara ulaşılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Yapısal Güçlendirme için Enjeksiyon Uygulaması

Taşıyıcıların hasar gördüğü, çeşitli nedenlerden dolayı tahrip olduğu ve işlevini yitirdiği durumlarda yapısal güçlendirme adına enjeksiyon uygulamalarının tercih edildiği görülmektedir. Bu uygulamalar ile kuru çatlaklar onarılmakta olup yapı çok daha güçlü bir niteliğe sahip olmaktadır.

Poliüretan Enjeksiyon Özellikleri

Su yalıtımı konusunda birçok alanda tercih edilen poliüretan enjeksiyon, çeşitli özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Poliüretan enjeksiyon özellikleri genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Enjekte edildikten sonra su ile temasa geçmekte ve kısa sürede şişmektedir.
 • Çoğunlukla iki bileşenden meydana getirilmekte ve bu şekilde kullanılmaktadır.
 • Su ile temasa geçen sıvı enjeksiyonun 15 kat genleştiği görülmektedir.
 • Enjeksiyonun köpük oluşumu, reçine karışımı ile çoğaltılabilmektedir.
 • Esnek bir yapıya sahip olduğu için boşluk ve çatlaklarda iş görmektedir.

Bu özellikler, enjeksiyonun su yalıtımı için birçok alanda kullanılmasını ve su yalıtımı adına başarılı sonuçlara ulaşılmasını olanaklı hale getirmektedir.

Poliüretan Enjeksiyon Avantajları

Poliüretan avantajları, sistem bünyesinde yer alan özellikler ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda ifade etmek gerekir ki enjeksiyon, su yalıtımı konusunda kısa zamanda başarılı sonuçlara ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Yapı içerisinde ve farklı alanlardaki boşluk ve çatlakların dolmasını sağlamakta olup bu durum, enjeksiyonun esnek yapısından ötürü ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra su ile temasa girdiğinde genleşerek alanın dolmasını sağlamaktadır. Bu avantajlarından ötürü tercih sebebi olduğunu söyleyebiliriz.

Poliüretan Enjeksiyon Fiyatları

Poliüretan enjeksiyon fiyatları konusunda net bir rakam vermenin mümkün olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Çünkü tek bir fiyata sahip olmayan ürün, çeşitli faktörlerden etkilenmekte ve bu bağlamda fiyatlarında çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Su yalıtımını profesyonel bir şekilde sağlamasından ötürü poliüretan enjeksiyon kullanımının özellikle son zamanlarda arttığını söylemek gerekmektedir. Çeşitli alanlardaki su yalıtımlarının sağlanması ve su sızmalarının önlenmesi adına poliüretan enjeksiyonun farklı alanlarda kullanılabildiğini söylemek mümkündür.

 

Poilüretan Sprey Uygulama Alanları

Poliüretan sprey uygulama alanları belirtilmiş olduğu gibi çok geniş bir yelpazeyi kaplamaktadır. Bu bağlamda hemen hemen her sektörde kullanılabiliyor olmakla birlikte çoğunlukla inşaat sektörü için vazgeçilmez bir ürün olma özelliği gösterir. Bunun dışına izolasyon ve yalıtım ihtiyacının olduğu hemen hemen her sektörde kullanıma uygun olan Poliüretan sprey, nakliye sektöründen ambalajlamaya kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Poliüretan sprey uygulama alanları sektörel bazda genel olarak şu şekilde ifade edilebilir:

 • Yapı ve inşaat sektörü
 • Ayakkabı üretimi
 • Ambalaj sektöründe yalıtımın sağlanması adına
 • Mobilya sektöründe
 • Alet üretim sektöründe
 • Tekstil, makine ve elektronik cihaz üretimlerine
 • Nakliye sektöründe

Kullanılan Poliüretan sprey, yalıtım ve izolasyon sektörünü domine eden bir üründür.

Bunların dışında Poliüretan sprey kullanım alanları ise şu şekilde sınıflandırılabilir:

 • Soğuk hava depolarında
 • İnşaat ve yapıların izolasyon sistemlerinde
 • Çatılar ve tavan araları
 • Dış cephe izolasyonunda
 • İnşaat temelleri ve bodrumlarda
 • Su basma riski yüksek yerden alçak bölmelerde
 • Katlar arasında bulunan örtüşme alanlarında
 • Pencere eğimlerinde
 • Balkon ve kapılarda
 • Boru ve kanal gibi bölmelerde
 • Araç kasaları ya da römorklarda
 • Garajlarda
 • Bot, yat, tekne gibi sıvı izolasyonu gereken araçlarda
 • Konteyner taşıyıcı ve barakalarda

Anlaşılacağı üzere Poliüretan sprey kullanımı her türden izolasyon ve yalıtım ihtiyacı duyulan her yerde uygun bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Üstelik bu işlemler sırasında yüzeyin eğilimli, düz, yamuk ya da benzer durumlarda olması da göstereceği etkiyi azaltmamaktadır.

Poliüretan sprey kullanımı belirtilmiş olduğu gibi çoğunlukla yapı ve inşaat alanında olmakla birlikte, bunun dışında yüzlerce alanda uygunluk sağlamaktadır. Isı, ses ve sıvı yalıtımları konusunda göstermiş olduğu mucizevi etki ürünün kullanım alanlarının da bu denli geniş olmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda yalıtım ve izolasyona dair ihtiyaç duyulan bütün alanlarda kullanılabilir olmakla birlikte aynı zamanda göstermiş olduğu yüksek etki ve en az katmanla en yüksek yalıtımın sağlanması özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bugün dünyada en çok kullanılan izolasyon malzemesi olma özelliğinin temel sebebi de göstermiş olduğu bu etkilerdir.

Teknik özellikler

 1. Enjekte edildikten sonra su ile reaksiyona girerek şişer.
 2. Genel olarak iki bileşenden oluşur.
 3. Tek kompenat haline getirilerek kullanılabilir.
 4. Sıvı olduğundan tüm çatlakları doldurur.
 5. Su ile temas halinde sıvı halinden yaklaşık 15 katı genleşir.
 6. Esnektir çatlak ve boşluk içerisinde çalışabilir.
 7. Reaksiyon hızı (köpük oluşumu), reçine karışımı arttırılarak arttırılabilir.
 8. Esnektir çatlak ve boşluk içerisinde çalışabilir.

Uygulama Alanları

 1. Tünellerde
 2. Madenlerde
 3. Barajlarda
 4. Arıtma tesislerinde
 5. Su depolarında
 6. Temel ve Perdelerde İçeriden
 7. Asansör Kuyularında
 8. Köprü ve Viyadüklerde

Fiyat teklifi almak soru ve görüşlerinizi belirtmek için hemen bizimle iletişime geç.
Kayra Yalıtım ailesi olarak bizi sosyal medyada takip etmek için buraya tıklayınız.