1.Poliüretan Sprey Nedir ?

Poliüretan Sprey Nedir ?
Poliüretan Sprey Nedir ?

Poliüretan Sprey Nedir ?

Poliüretan sprey köpük uygulama yüzeyine yüksek basınçlı sprey köpük makinesi vasıtasıyla püskürtülen sıvı poliüretan köpük malzemesinin kesintisiz kaplama yeteneği ile ısı köprülerinin tamamen yok edildiği, birkaç saniye içerisinde kendi hacminin 30-40 katı kadar şişerek poliüretan köpük halini alan çok düşük ısı iletimi değeri saye-sinde dünyanın en iyi ısı yalıtım malzemesidir.

Poliüretan Sprey Nedir ? Köpük tek malzeme ve tek uygulama ile (formül ve projeye bağlı olarak) 3-4 yalıtım malzemesinin (ısı yalıtımı ürünleri, hava bariyerleri, buhar geciktiricileri, sızdırmazlık ürünleri) yerini alabilir.

Püskürtme poliüretan köpük uygulaması hızlı ve zahmetsizdir. Günde 500-1,500 m² alanın ısı yalıtımı kaplaması yapılmasına olanak sağlar.
Geleneksel yalıtım uygulamalarına göre malzemenin uygulama alanına nakliyesi ve depolanmasından, işçilik maliyetlerinden, zamandan ve enerjiden tasarruf ettirir.
Sprey poliüretan köpük çevre dostudur; elektrik enerjisi, doğalgaz enerjisi ve fosil yakıt tüketimini azaltarak enerji tasarrufuna ve iklimi korumaya yardımcı olur.

Sprey poliüretan köpük uygulaması ile ısı köprülerini ortadan kaldıran püskürtme poliüretan geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar! Ama, poliüretan sprey köpük yalıtımını seçmek için daha çok neden vardır.

Sprey poliüretan köpük uygulaması, kesintisiz yalıtım ve daha düşük ısı iletkenlik katsayısı özelliği ile daha iyi yalıtım yapılmasına olanak sağlar.

Poliüretan Sprey Uygulama Makinesi

Sprey poliüretan uygulama alanına özel mobil araç içerisinde ek bir nakliye ödenmeden ulaştırılır. Mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı poliüretan köpük malzemesi 75 metrelik ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile poliüretan köpük uygulama yüzeyine sprey olarak uygulanır.

Geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha az personel ile daha fazla alanın yalıtımına olanak sağlar.  Sprey Poliüretan Sprey Nedir? Mobil izolasyon aracı ile günde 5001.500 m² alanın yalıtım uygulaması gerçekleştirilir.

Sprey poliüretan köpük diğer yalıtım malzemelerine göre daha dayanıklı olduğu için uzun süreli performans sağlar. Çok güçlü baskı dayanımına sahip olduğu için yaya trafiğine açık teras ve garaj uygulamalarında benzersizdir. Üzerinde yüründüğünde esneme ve ses yapmaz, su ile temasında bozulmaz.

Poliüretan Sprey Nedir Nasıl Uygulanır ?

Poliüretan Sprey Nedir? Deneyimli uygulama ekibimiz tarafından yüksek basınçlı poliüretan püskürtme özel tabanca sistemi ile püskürtülerek uygulanır. Makinelerimiz tamamen mobil mobil cihazlarımızla taşınmaktadır. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, malzemenin püskürtülmesi ortalama kalınlığa göre başlar.

İlk önce püskürtme ile poliüretan köpüğü, yüzeye yapışmayı etkinleştirmek için astar olarak atılır. Sıvı durumda, püskürtülen malzeme yüzeye% 100 yapıştırılır.

Yapışmak için herhangi bir ilave yapıştırıcıya ihtiyaç yoktur.Arzulanan kalınlık nedir, poliüretan köpüğü katlara püskürtülür, son tüketir. 2-3 saniye gibi kısa bir sürede kendi hacminin yaklaşık 30-40 katına ulaşır ve poliüretan köpük oluşumu gerçekleşir. Poliüretan Köpük de tamamlanmış ve dönüşüm tamamlanmıştır.

Poliüretan Sprey Nedir ?

Poliüretan Sprey Uygulandıktan Sonra

Poliüretan sprey köpük uygulandıktan sonra, köpükler ilave edilirse, 24 saat boyunca olgunlaştırılması ve içinde reaksiyon meydana gelmesi yararlıdır. 750-1000 m2 / gün uygulama kapasitesi bulunmaktadır.Poliüretan Sprey Nedir ? Yalıtım Uygulama gezici mobil araçlarımıza yerinde imalat esasına dayalı olarak uygulanmaktadır.

Makine ekipmanlarımız 380 Wolt elektrik ile çalışmaktadır.Deneyimli  mesleki sertifika ve ustalık belgelerine sahip uygulama ekibimiz tarafından yüksek basınçlı poliüretan köpük püskürtme makineleriyle tabanca vasıtasıyla uygulanacak alana püskürtülerek uygulanır.

Püskürtme işleminden sonra kısa sürede reaksiyona giren iki bileşen son halini alarak kendi hacminin yaklaşık 35 – 40 katına çıkararak köpük şeklini alır.Uygulamada talep edilen kalınlık ne kadar ise üzerine katlar üstüne sıkılarak son şekle gelir.

Uygulamanın üzerinde gezilecek ise yada üzerine ek bir işlem yapılacak ise tam olarak reaksiyonun bitirebilmesi için 24 saat beklenmesinde fayda vardır.

 

Poliüretan Sprey Özellikleri

 • Sudan etkilenmez çözünme olmaz
 • Yapışma ve mekanik sabitleme gerekmeden uygulanan yüzeye yapışır
 • Havanın , suyun , tozun ve böceklerin geçmesini önler
 • Uygulanan yüzeyi Küf ve korazyona karşı korur, boyaya zarar vermez.
 • Betonarme yapılar , atermit ,oluklu mukavva ,ahşap alanlara mükemmel yapışır dayanıklılık sağlar
 • Uygulanan yüzeyi fiziksel çarpmalara karşı korur , güçlendirir.
 • Yatay ve Dikey zeminlere uygulanabilir , üzerinde yürünülebilir.
 • Sıvı olarak uygulandığından boşluk olmaz ısı kaybını önler
 • İşçilik ve zamandan tasarruf sağlar.
 • Sürekli Isı ve Su izolasyonu sağlar
 • Uzun yıllar dayanıklıdır , sorunsuz ısı izolasyonu sağlar.
 • Basınçlı poliüretan makinesiyle hızlı uygulanır ve kurur.
 • Ek bağlantı yeri yoktur tek başına uygulanır.
 • Nem ve mantar oluşumunu önler
 • Tüm yüzeyi kaplar
 • Bakteri barındırmaz
 • Kötü koku yapmaz
 • Alev almaz
 • İşçilik garantilidir.
 • Asit , baz , tuz kimyasal ortamlara dayanıklıdır

Poliüretan Sprey Uygulama Alanları

 • Bina ve temel perdelerinde
 • Soğuk hava depolarında
 • Oda zeminlerinde
 • Hayvansal barınaklarda
 • Dış cephe yalıtımı
 • OSB altı ters tavan
 • Atermit çatı
 • Tank ve boru hatlarında
 • Trapez saç altı
 • Mantar çiftliklerinde
 • Açık teraslarda

Fiyat Teklifi Almak Soru ve Görüşlerinizi Belirtmek İçin Hemen Bizimle İletişime Geçin.
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin.

 

Polyurea Sprey Gemi Kaplaması

Polyurea Sprey Gemi Kaplaması

Su yalıtımı, en önemli yalıtım sistemlerinden biridir. Bunun nedeni ise su yalıtımı yapılmayan binalarda kötü kokuların ve nem oluşmasının önüne geçilemez ve suyun bu olumsuz etkileri binalara zarar vererek hem ekonomik açıdan hem de bina ömrü açısından zarara sokar.

Aynı şekilde, söz konusu gemiler olduğunda da su yalıtımı çok büyük önem teşkil eder. Gemilerde izolasyon sistemi sağlandığı takdirde ses, gürültü ve su akıntısı gibi problemlerin oluşması engellenir.

Özellikle gemiler için çok daha büyük sorunlar doğurabilecek durumların oluşmaması için yapılan su yalıtım sisteminin kaliteli olması ve kaplamanın titizlikle yapılması önem teşkil eder.

Bu yalıtım ve kaplama için de %100 oranında uzun ömürlü bir su yalıtımı sağlayan polyurea sprey uygulaması tercih edilebilir.

Polyurea Sprey Kaplama Sistemi Nedir?

Polyurea sprey gemi kaplaması sistemi, gemiler için son derece iyi bir su yalıtımı sağlayan bir yalıtım uygulamasıdır. Polyurea sprey, A ve B şeklinde iki bileşenli bir püskürtme yöntemidir.

Bu yöntem herhangi bir ek yeri barındırmaz. Sprey içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle çok hızlı bir şekilde donar. Bu özelliği nedeniyle yaklaşık 3 saniye gibi bir sürede reaksiyona giren uygulamanın elle karıştırılması ve uygulanması pek mümkün değildir.

Bu nedenle bir yalıtım cihazı sayesinde uygulanması gerekir. Aynı şekilde, değişime uğrama süresi kısa olduğu için uygulandığı alanın 15 dakika gibi kısa bir sürede tekrardan kullanılmasına olanak sağlar.

Polyurea spreyin teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse, %400 gibi yüksek bir esnekliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çatlak, yüksek aşınma ve darbe gibi sorunlara karşı oldukça dayanıklıdır.

Çok yüksek veya çok düşük sıcaklıkta bile yüksek dayanıklılık sağlar ve esnek yapısını korur. Bunun dışında, solventlere, asitlere, kimyasallara ve UV ışınlarına karşı da dayanıklıdır.

Uygulandığı yüzeylerde pürüzsüzlük sağlayan polyurea sprey, yüzeylere mükemmel bir şekilde yapışır.

Gemiler için Polyurea Kaplaması

 

Her türlü deniz taşıtı için su yalıtımı oldukça önemlidir. Gemiler için konuşmak gerekirse, ısı yalıtımı yapılan gemiler, asitli ve tuzlu ortamlara dayanıklı hale gelirler.

Bu nedenle de bakteri bulundurmazlar ve koku yapmazlar. Bu koruyucu özelliklere sahip olmak içinse gemilerde kullanılacak kaplama sistemi özenle seçilmelidir.

Deniz taşıtları ve dolayısıyla gemiler için en yüksek korumayı sağlayan izolasyon sistemi son teknoloji bir sistem olan polyurea sprey kaplamasıdır. Diğer kaplama sistemleriyle karşılaştırıldığında polyurea kaplaması, gemilerin yüzeylerinde oluşabilecek ve gemiyi kötü etkileyecek herhangi bir dış etkenin veya deformasyonun oluşmasını yüksek oranda en aza indirir.

Gemilerde polyurea sprey kaplaması haricinde daha düşük maliyetli yalıtım sistemi kullanıldığı zaman yüksek bir koruma sağlanması beklenemez.

Aynı zamanda, bu sistemler kullanıldığında yapılan uygulamalar uzun vadeli olmaz ve tamirleri de oldukça zor olabilir. Bu tür problemlerin gemilerde oluşmaması için son teknoloji yalıtım ürünü olan polyurea sprey kullanılması gerekir.

Gemilerin su yalıtımı için vazgeçilmez olan polyurea, yalıtıma ihtiyaç duyulan her bölmede kullanılabilir. Bunun nedeni ise ahşap ve metal gibi farklı yapılardaki yüzeylere tutunabilmesidir.

Polyurea sprey gemi kaplaması uygulanacak yüzey için gemide temizlik ve zımpara yapılması gibi birtakım ön işlemler mevcuttur.

Bu işlemden sonra uygulamaya geçilir ve çok hızlı bir kuruma sağladığı için gemi kısa bir süre içerisinde kullanılmaya hazır hale gelir.

Polyurea Sprey Gemi Kaplamasının Avantajları Nelerdir?

Polyurea su yalıtım uygulamasının gemiler için birçok avantajı bulunmaktadır. Gemilerde polyurea kaplaması kullanıldığı taktirde yüksek oranda dayanıklılık sağlanmış olur.Bu nedenle, geminin dış yüzeyinde herhangi bir küf, çürüme ve korozyon oluşumu engellenir. Aynı zamanda darbelere karşı da dayanıklı hale gelir. Uygulama sonrasında gemi yüzeyinde pürüzsüzlük sağlamakla kalmayıp kaymaz taban oluşturur.Polyurea kaplamasının gemiler için bir diğer önemli avantajı ise gemi yüzeyine yapışabilen midye ve yosunları azaltmasıdır.

Bu anlamda kaplama yapılan alanın temizlenmesi çok daha uygun bir hale gelir.Yapılan polyurea sprey gemi kaplaması deniz suyu ile temasa geçtiğinde herhangi bir bozulma veya ayrışma yapmaz.Ayrıca bu kaplamanın yüzeye uygulanmasından sonra balık ile bir temas söz konusu olduğunda sağlık açısından bir sorun teşkil etmemektedir.Yüzeylere pürüzsüz bir kaplama sağlayan polyurea, bahsedilen tüm avantajlarına bakıldığında mükemmel bir su yalıtımı sağladığından dolayı gemiler için vazgeçilmez bir yalıtım ürünüdür.

Fiyat teklifi almak soru ve görüşlerinizi belirtmek için bizimle iletişime geçin.
Kayra Yalıtım ailesi olarak bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

1.Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

 

Alüminyum veya galvaniz sacdan üretilen trapez çatılar, sıcak ve soğuk iklim şartlarından etkilenmeyerek uzun yıllar kullanılabiliyorlar. Çatılarda trapez sac yalıtımı kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri oldukça sağlam yapıda olmaları ve pratik bir şekilde uygulanabiliyor olmasıdır. Buna ek olarak, trapez çatılar çatlamaz ve kırılmaz malzemelerden yapılırlar.

Kullanım yerine ve amacına göre farklı kalınlık ve formlarda üretilen trapez saclar tek başlarına ısı yalıtımı konusunda yetersiz kaldıkları için ek bir izolasyon sistemine ihtiyaç duyulur. Daha çok evlerin ve iş yerlerinin çatılarında kullanılan trapez saclar için trapez çatı izolasyonu tercih edilir. Bu yalıtım sayesinde hem çatılar daha uzun ömürlü bir hale getiriliyor hem de çatı altında bulunan insanlar yazın sıcaktan, kışın ise soğuk havalardan ciddi bir şekilde etkilenmeyip konforlu şekilde yaşayabiliyorlar.

Poliüretan Sprey Trapez çatı izolasyonunda uygulanabilecek en iyi sistemlerden biri poliüretan sprey uygulamasıdır. Bunun en önemli nedenleri ise oldukça sağlıklı ve güvenilir bir ısı yalıtım sistemi olmasıdır. Yalıtım sistemi uygulaması olmadan kullanılan trapez çatılarda birtakım sorunlar meydana gelebilir. Bunların arasında sac terlemesi ve yoğuşmadan kaynaklı olarak damla oluşması vardır. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için verimlilik ve başarı baz alındığında en iyi yöntem olan poliüretan sprey trapez çatı izolasyonu kullanılmalıdır.

 

Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu
Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

2.Trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey kullanımının avantajları nelerdir?

 

Poliüretan sprey trapez çatı izolasyonu  uygulaması, trapez çatılarda diğer izolasyon sistemleri ile karşılaştırıldığında oldukça fazla avantaj sağlar. Öncelikle, uygulandıktan sonra çatıda temiz ve hoş bir görüntü oluşturduğu için görüntü kirliliğine neden olmaz. Uygulama ek yeri bulunmaz ve herhangi bir bakteri veya böcek barındırmaz. Poliüretan sprey uygulamasından sonra istenildiği takdirde üzeri farklı renklere boyanabilir.

İş yerlerinde ve evlerin çatılarında genellikle trapez çatı izolasyonunun tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri çatının ömrünün uzun olmasını sağlamaktır. Bu izolasyon sistemi çatının dayanıklı bir hale gelmesini sağladığından dolayı trapez çatılar ekonomik bir şekilde çok daha uzun ömürlü olurlar. Bu çatıların mantolanması sırasında kullanılan poliüretan sprey ise çatıların çok daha sağlam olmasını sağlar. Buna ek olarak, kullanılan sprey sayesinde trapez sacda kış aylarında oluşabilecek terlemeyi ve damlamanın önüne geçilir.

Poliüretan sprey kullanımı, çatı saçak noktalarındaki hava boşluklarını doldurur. Bu sayede binalarda ve iş yerlerinde oluşabilecek ısı kaybının önüne geçerek tasarruf sağlar. Uygulanan köpük, çatı izolasyon aşamasında ulaşılması zor olan bölgelere de nüfuz ettiğinden dolayı oldukça etkilidir.

Poliüretan Sprey Trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey kullanımının diğer avantajlarından bahsetmek gerekirse, trapez saclarda büyük oranda ses yalıtımı sağladığını söyleyebiliriz. Bu izolasyon sistemi sayesinde kışın soğuktan, yazın ise sıcaktan koruma sağlanır. Metal yüzeylerin paslanmasını ve çürümesini de engeller. Bu sayede yapının ömrünü de uzatmış olur. Poliüretan spreyin uygulama hızı yüksektir (3cm/500-600 m² /Gün). Trapez sac üzerine püskürtme yöntemiyle uygulanan köpük sprey kısa sürede kurur.

Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu
Poliüretan Sprey Trapez Çatı İzolasyonu

3.Trapez çatı izolasyonunda poliüretan spreyin uygulama alanları nelerdir?

 

Trapez çatılar çeşitli binalarda ve tesislerde kullanılır. Bu tür çatıya sahip olan yerlerde çatı izolasyonu için en çok tercih edilen uygulama poliüretan sprey uygulamasıdır. Bu tür uygulama alanlarından bazıları besi çiftlikleri, endüstriyel tesisler ve süt sağım tesisleridir.

İlk olarak besi çiftliklerinden bahsetmek gerekirse, poliüretan sprey kullanılarak yapılan trapez çatı izolasyonu hayvanlar için de önem teşkil eder. Bunun nedeni ise hayvanların sıcak havalarda bunalması ve soğuk havalarda üşümeleri onların verimliliğinde düşüşe neden olur. Bu neden dolayısıyla besi çiftlik sahipleri, diğer tüm hayvan çiftliklerinde uygulanması gereken poliüretan sprey izolasyon uygulamasını kullanırlar. Bu sayede çiftliklerde bulunması gereken uygun sıcaklık ve nem seviyesi sağlanarak hayvanlardan yüksek verim alınabilir.

Diğer bir uygulama alanı olan endüstriyel tesislerde ise en önemli gider enerjidir. Bu nedenle, enerji tasarrufu sağlamanın başlıca yolu izolasyon olduğundan dolayı trapez çatılara uygulanan poliüretan sprey oldukça önemlidir. Bu izolasyon uygulaması sayesinde sıcak-soğuk dengesi korunur ve aynı zamanda yazın sıcak havadan, kışınsa soğuk havadan etkilenilmemiş olunur. Bu sayede yüksek oranda enerji maliyet tasarrufu sağlanır.

Son olarak süt sağım tesislerinde en önemli unsurlardan biri olan hijyen konusu trapez çatı izolasyonunda poliüretan sprey uygulaması ile sağlanabilir. Bunun nedeni ise süt sağım tesislerinde bakteri oranının yüksek olabilmesi ve sprey kullanımı sonucunda bu bakterilerin sıfıra indirilebilmesidir.


Fiyat teklifi almak soru ve görüşlerinizi bildirmek için lütfen bizimle iletişime geçin.
Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek için buraya tıklayınız.

polyurea sprey

Polyurea Sprey Su Yalıtımı ve İzolasyonu

Polyurea Sprey Su Yalıtımı

Su izolasyonu ve kaplama malzemesi şuan dünyada tercih edilen en iyi yalıtım ürünüdür. Amerika’da savunma sanayi ve otomotiv sanayinde kullanılmak amaçlı yapılan deneyler sonucunda keşfedilmiş müthiş bir malzemedir.

Bulunduğu yıllarda malzemenin çok pahalı oluşundan dolayı kısıtlı yerlerde kullanılmış, zaman geçtikçe yapılan argeler sonucunda kimyası genişletilerek farklı sektörlerde kullanılmasının önü açılmıştır.

Polyurea Su Yalıtımı
Polyurea Su Yalıtımı

Polyurea sprey kaplama su yalıtımı malzemesinin rakiplere göre olan üstün avantajları sayesinde çok kısa zamanda tanışan herkesin çözüm ortağı olmuştur.

Polyurea uygulayabilmek için bir firmanın alt yapısının olması şart piyasada bulunan sürme, çekme, serpme su izolasyonu malzemeleri şantiyede bulunan herhangi bir usta tarafından da yapılabilmektedir, örneğin fayans yapan ustaya sürme bir malzeme getirip şu su izolasyonunda şöyle süreceksin tabiri ile birçok proje yapılmaktadır.

Polyurea malzemesinin ilk göze çarpan tarafı burada ortaya çıkmaktadır. Polyurea sprey kaplama uygulanabilmesi için özel imal edilmiş yüksek basınçlı ve malzemeyi yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılabilen bir makinaya ihtiyaç vardır.

Bu makinayı kullanabilecek operatörlerin makineyi kullanabilmesi için en az üç ay eğitim almaları şarttır. Polyurea özel bir üründür proses gerektirir, aşamaları vardır, kural çerçevesinde uygulanması gereken makine ayarları yapılmak zorundadır, iyi bir eğitim almamış personel proses hatası yaparak malzemenin kimyasını bozarak kötü bir ürün elde eder.

Polyurea Sprey Su Yalıtımı
Polyurea Sprey Su Yalıtımı

Bu yüzdendir ki Polyurea sprey kaplama profesyonel ekipler aracılığı ile uygulanmalıdır. Prosesine uygun bir Polyurea uygulamasında kabusunuz olan su problemini neredeyse bir ömür boyu unutursunuz.

Polyurea yüksek basınçta oluşabilecek baskılara, ani kırılmalara, farklı birkaç malzemenin çalışma farklarını ortadan kaldırarak arada bağ kurar, elastiktir kırılmaz, çatlama, bakteri barındırmaz, birçok seyreltilmiş kimyasallara dayanıklıdır, çürümez, kokmaz, hijyeniktir, su deposu izolasyonunda dahi kullanılabilir, üzerine masa sandalye konulabilir, kuralına uygun kalınlıkta kullanıldığında kurşun geçirmez, üzerinde kamyon tır gezebilir.

Polyurea Sprey Zemin Kaplaması

Zemin kaplaması olarak kullanılabilir, anında donar, projeler kullanıma en kısa zamanda açılır, uygulaması çok hızlıdır günde 500-750 m2 uygulanabilir zeminin şekline göre, her türlü yüzeye özel astarlarla uygulanabilir, basma dayanımı en iyi su yalıtım malzemesidir, ömrü çok uzundur karbon testlerine göre yarım asırdır.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler Kayra Yalıtım ve İzolasyon ailesi olarak bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

polyurea sprey teras su yalitimi

Polyurea Uygulama Alanları

Dış mekanlarda meydana gelen aşınmalar, deformasyonlar gibi birçok neden zaman içerisinde çeşitli problemlerin zeminini oluşturmaktadır.

Bu nedenle , en iyi izolasyon seçeneklerinin ilk sıralarında yer almakta ve izolasyon alanında büyük bir değişimine ayak atmaktadır.

Polyurea sprey birçok kolaylık sağladığı için günümüzde sık tercih edilmektedir.

Polyurea Sprey Özellikleri.

 • Renklendirilerek uygulanmaya elverişli yapısı
 • Ek yerinin olmaması nedeniyle zaman içerisinde su sızdırmaması
 • Kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilmesi
 • Çok çeşitli alanlara uygulanabilmesi nedeniyle Polyurea sıklıkla tercih edilmektedir.

İzolasyonda yeni yeni sesini geniş kitlelere ulaştırmayı başarmış, başarısını ispatlamış bir yalıtım sistemi olarak büyük ilgi görmektedir. Piyasanın en dayanıklısı olarak adından söz ettirmeyi yaşarmaktadır.

Bununla birlikte Polyurea sprey kolay uygulanması, hızlı kullanılmaya başlanması ile de ilgi görmektedir. Endüstriyel birçok alanda sıklıkla tercih edilmektedir.

Polyurea Sprey İzolasyonu
Polyurea Sprey Kaplama

Evlerin dış mekanları sayılan balkon ve teraslara, aynı zamanda sıvıyla sıklıkla yüz yüze kalan çatılara da uygulama yapılması mümkün olmaktadır.

Şık görünümü ile göze hitap eden Polyurea yalıtım sistemi, görünüşünün yanı sıra oldukça işlevseldir. İşlevselliği sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Dış mekanların yüzeylerinde çevresel faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde aşınma problemleri yaşanmaya başlar. Bu yüzeylerde meydana gelen en ufak kılcal bir damar dahi su sızdırmasına neden olabilir.

Su sızdırması hem yapıyı çürütecek hem de sürekli damlayarak insanları rahatsız edecek önemli bir cephe sorunudur. Bunu önlemek için en dayanıklı izolasyon malzemesi Polurya sistemidir.

Alışıla gelmiş izolasyon malzemeleri ile bir benzerlik göstermemektedir. Onlar gibi ek yerlerinden döşenerek mekana uygulama yoktur. Polyurea kendisine özgü olan, sprey püskürtme yöntemi ile uygulanır.

Polyurea Sprey
Polyurea Sprey

Bu yöntemin en büyük avantajı hızlı uygulama sağlamasının yanı sıra, izolasyonda ek yeri bulundurmamasıdır. Tüm Polurya tek bir parça olarak düşünülebilir. Bu nedenle geleneksel izolasyonlarda karşı karşıya kalınan ek yerlerinden su sızdırma problemi Polyurea’da yaşanmamaktadır.

İzolasyonda büyük bir inovasyona imza atan Polurya sistemleri yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Hemen hemen kapalı ve açık tüm mekanlarda kullanıma uygundur.

Su sızdırması istenmeyen tüm yüzeylerde, üstelik istenilen şekilde renklendirilerek kolay, hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte kısa bir sürede rahatlıkla kullanılmaya başlanmaktadır.

Kullanım alanları denildiğinde ilk akla, teras ve çatı gelmektedir. Su sızdırma probleminin en sık yaşandığı bu mekanlar kullanım alanlarının ilk sırasında yer almaktadır. terasların yanı sıra balkonlara da uygulama yapılabilmektedir. Polyurea sprey hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Uygulama Alanları

 • Su depoları
 • Havuzlar
 • Dış cephe
 • Gemi ve tekne yüzeyleri
 • Otoparklar
 • Araç kasa kaplamaları
 • Temel perdeleri
 • Banyo gibi ıslak hacimli mekanlar

Zemin kaplamaları gibi çok çeşitli yerlere rahatlıkla uygulanması mümkün olmaktadır. Darbelere,  kimyasallara ve çevresel faktörlere dayanıklılık göstermesi, su geçirmez yapısı nedeniyle Polurya sprey sistemleri, uzun  yıllar kullanılabilecek derecede aşınmazlık ve sızdırmazlık istenilen tüm mekanlarda rahatlıkla kullanıma ve uygulamaya uygundur.

Polyurea Sprey İzolasyonu
Polyurea Sprey Yalıtım

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayınız.

Beton Zeminlerde Polyurea Uygulaması

Değerli ziyaretçilerimiz ve meslektaşlarımız sizlere bu makalemizde beton zeminlerde sorunsuz bir polyurea sprey uygulaması için dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Polyurea Sprey Zemin Kaplama
Beton Zemin Üzeri Polyurea Sprey Uygulaması

Polyurea Sprey Uygulanacak
Yüzeyinin Hazırlanması

Sprey Polyurea uygulaması uygun astar kullanımı ve uygun hazırlık yapıldıktan sonra uygulama yüzeylerinin çoğunda kullanılabilir. Uygulama yüzeyi dayanıklı, kuru (nem içeriği < %4) ve gevşek malzemeler, toz, yağ, kirleticilerden vs. arındırılmış olmalıdır.

Beton Üzeri Astar Uygulanması

Betondaki tüm boşluklar uygun onarım malzemeleri ile doldurulmalıdır. Uygulama yüzeyindeki yoğun çatlaklar poliüretan dolgu malzemeleri ile doldurulmalıdır. Uygun bir şekilde hazırlanan yüzey tek bileşenli epoksi astar  (veya iki bileşenli epoksi astar ile astarlanır. Astar yüzeyin tamamına 250 g/m2 tüketim oranında fırça, rulo veya püskürtme yoluyla eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Polyurea Sprey astar kuruduktan sonra (Min 5 – Max 12 Saat) uygulanmalıdır. Her durumda astar uygulandıktan sonra geçen bekleme süresi 24 saatten fazla olmamalıdır. Daha sonra kuvars kum (Ø 0.1-0.4 mm veya 0.4-0.8 mm) serilir. Astar kürlenir kürlenmez yapışmamış olan kuvars taneleri yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge ile uzaklaştırılmalıdır. Polyurea Sprey Hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Polyurea sprey uygulama esnasındaki sıcaklık +5 C ve 40 C arasında olmalıdır. Uygulama yüzeyi sıcaklığı buhar yoğunlaşması riskinin engellenmesi için yoğuşma noktasından en az 3°C yüksek olmalıdır.

Sprey Polyurea Zemin Kaplama
Beton Zemin Üzeri Polyurea Kaplama

Polyurea Sprey astar uygulamasından sonra 24 saat içerisinde uygulanmalıdır. Mevcut uygulama yüzeyindeki çatlakların onarılması ve/veya yama yapılması amacıyla aynı malzemeyi uygun karıştırma oranlarında kuvars kum ile kullanabiliriz. Astar kuruduktan sonra polyurea sprey uygulanabilir. (Epoksi astar uygulamasından sonra en geç 24 saat içerisinde)

Beton Üzeri Polyurea Uygulanması

Uygulanan Polyurea UV ışımasına karşı hassastır, dolayısıyla maruz kalması durumunda renginde solma meydana gelebilir. Bu durumda polyurea sprey  özelliklerinin korunması için bitmiş yüzeye tek bileşenli, alifatik boya uygulanması tavsiye edilir. Sprey Polyurea uygulanmasından sonra 24 saat içinde fırça, rulo veya püskürtme yoluyla uygulanır.Uygulanan Polyurea UV ışımasına karşı hassastır, dolayısıyla maruz kalması durumunda renginde solma meydana gelebilir. Bu durumda Polyurea uygulamasının özelliklerinin korunması için bitmiş yüzeye alifatik boya uygulanması tavsiye edilir. Polyurea Sprey uygulanmasından sonra 24 saat içinde fırça, rulo veya püskürtme yoluyla uygulanır.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederim. Makalemiz hakkındaki düşüncelerinizi belirtmek için lütfen yorum yapmayı unutmayın.

Polyurea Sprey Nedir ?

Polyurea Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

POLYUREA NEDİR?

Polyurea, A componentI izosiyanatlardan ve B componentI amin ve türevlerinden oluşan iki farklı bileşenli sprey püskürtme yöntemi ile uygulanabilen, solvent ve uçucu madde VOC içermeyen, UV mukavemetli ve hızlı kürlenme özelliği sayesinde projeleri kısa sürede kullanıma almaya imkan tanıyan, yeni bir izolasyon ve kaplama malzemesidir.

Polyurea bilinen diğer izolasyon malzemelerine göre, yalıtım ve kaplamada kullanıma dayalı deformasyonları, problemleri sıfıra indirir.
Ucuz gibi görünen diğer yalıtım ve kaplama malzemeleri, ileriye yönelik işletme maliyetlerini arttırmakla ya da kendini yok etmekle kalmaz, yapıların diğer birimlerine geri dönüşü mümkün olmayan, ciddi hasarlar verir. Bu tür problemleri yok etmenin tek yolu problemi başlamadan bitirmektir.
Bunun için doğru seçim; püskürtme yöntemiyle uygulanan polyurea yapı kimyasalıdır.

polyurea sprey kaplama
Polyurea sprey kaplama

Polyurea Nasıl Uygulanır ?

Mobil sprey polyurea, izolasyon aparatı ile uygulanacak yüzeye sprey yalıtım şeklinde uygulanmaktadır. Mobil sprey izolasyon aracında 93 metre hortumu olan ve özel sprey tabancası bulunan diğer parçalar mevcuttur.
Oldukça yüksek basınçla ve özel sprey tabancası ile son teknoloji polyurea kaplama, çok kısa sürede çok geniş alanlara uygulanabilmektedir.
İstenilen kalınlığa ulaşana dek birkaç kat polyurea sprey uygulaması yapılır. 3 ile 8 saniye arasında kürleşme sağlayan polyurea kaplama, en zor yüzeylerde bile mükemmel sonuç vermektedir.

Polyurea kaplama özellikleri

 • Hızlı uygulanır zamandan ve işgücünden tasarruf sağlar.
 • Yekpare uygulanır ek izi bırakmaz.
 • 15-20 dakika içinde kurur ve uygulanan alan kullanıma açılır.
 • 3-5 saniyede kürleşme özelliğindedir.
 • Kimyasallara ve UV ışınlarına dayanıklıdır.
 • Mükemmel su izolasyonu sağlar.
 • Aşınmayı ve korozyonu engeller.
 • Son kat renk ve desen seçenekleri ile dekoratif görüntü yaratır.
 • Çok ekonomik ve yüksek performanslıdır.

polyurea sprey 1
Polyurea sprey

Polyurea sprey kaplama su yalıtımı malzemesinin rakiplere göre olan üstün avantajları sayesinde çok kısa zamanda tanışan herkesin çözüm ortağı olmuştur.
Polyurea uygulayabilmek için bir firmanın alt yapısının olması şart piyasada bulunan sürme, çekme, serpme su izolasyonu malzemeleri şantiyede bulunan herhangi bir usta tarafından da yapılabilmektedir, örneğin fayans yapan ustaya sürme bir malzeme getirip şu su izolasyonunda şöyle süreceksin tabiri ile birçok proje yapılmaktadır.
Polyurea malzemesinin ilk göze çarpan tarafı burada ortaya çıkmaktadır. Polyurea sprey kaplama uygulanabilmesi için özel imal edilmiş yüksek basınçlı ve malzemeyi yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılabilen bir makinaya ihtiyaç vardır.

Polyurea Uygulama Operatörü

Bu makinayı kullanabilecek operatörlerin makineyi kullanabilmesi için en az üç ay eğitim almaları şarttır. Polyurea özel bir üründür proses gerektirir, aşamaları vardır, kural çerçevesinde uygulanması gereken makine ayarları yapılmak zorundadır, iyi bir eğitim almamış personel proses hatası yaparak malzemenin kimyasını bozarak kötü bir ürün elde eder.
Bu yüzdendir ki Polyurea sprey kaplama profesyonel ekipler aracılığı ile uygulanmalıdır. Prosesine uygun bir Polyurea uygulamasında kabusunuz olan su problemini neredeyse bir ömür boyu unutursunuz.
Polyurea yüksek basınçta oluşabilecek baskılara, ani kırılmalara, farklı birkaç malzemenin çalışma farklarını ortadan kaldırarak arada bağ kurar, elastiktir kırılmaz, çatlama, bakteri barındırmaz, birçok seyreltilmiş kimyasallara dayanıklıdır, çürümez, kokmaz, hijyeniktir, su deposu izolasyonunda dahi kullanılabilir, üzerine masa sandalye konulabilir, kuralına uygun kalınlıkta kullanıldığında kurşun geçirmez, üzerinde kamyon tır gezebilir, zemin kaplaması olarak kullanılabilir, anında donar, projeler kullanıma en kısa zamanda açılır, uygulaması çok hızlıdır günde 500-750 m2 uygulanabilir zeminin şekline göre, her türlü yüzeye özel astarlarla uygulanabilir, basma dayanımı en iyi su yalıtım malzemesidir, ömrü çok uzundur karbon testlerine göre yarım asırdır.

Polyurea Sprey Yalıtım
Polyurea Sprey

Kayra Yalıtım ailesi olarak başarılı ekibimiz ile dünya genelinde tercih edilen İzolasyon ve Yalıtım modeli olan Poliüretan Sprey Köpük ve Polyurea Sprey uygulamasını Türkiye ‘nin her ilinde uygulamasını yapmaktayız.
Sosyal medya da bizi takip edebilirsiniz.

Polyurea kaplama uygulaması yapılacak uygulama alanının büyüklüğü veya uygulama kalınlığı ne olursa olsun zemin kaplama ve su yalıtımı uygulaması ek yersiz yani yekpare olarak uygulanır.

Polyurea kaplama uygulaması; teraslardan temellere, otoparklardan uçak pistlerine, havuzlardan su depolarına, asfalt kaplı zeminlerden seramik kaplı zeminlere, tribünlerden köprülere, dış alanlardan iç alanlara %100 su yalıtımı ve zemin kaplamasına olanak tanır.